GLAS OCH KERAMIK / Glas / Vas 9344247
*
nr 934 4247
Alvar Aalto
(1898-1976), Finland
Vas, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 16
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:25:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/1 09:38:02
1
300 kr
7/1 10:35:29
2
350 kr
9/1 17:01:42
3
400 kr
12/1 09:45:24
2
450 kr
12/1 17:10:06
3
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Alvar Aalto
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Läs mer om Alvar Aalto
- Läs mer...
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alvar aalto europa finland finländskt glas finsk finsk design finskt glas glas iittala norden nordeuropa nordeuropeisk vas
-
4247 Fåtöljer
ett par, Sam Larsson, "Metro", DUX, 1970-tal, böjt..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:19
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:00
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:52
-
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:40
-
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:56
*
Alvar Aalto
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Läs mer om e-auktion
Läs mer om Alvar Aalto
nr 934 4247
Alvar Aalto
(1898-1976), Finland
Vas, Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), höjd: 16
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/1 09:38:02 | 1 | 300 kr |
7/1 10:35:29 | 2 | 350 kr |
9/1 17:01:42 | 3 | 400 kr |
12/1 09:45:24 | 2 | 450 kr |
12/1 17:10:06 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Konstnär/Designer
Alvar Aalto
Alvar Aalto, född 1898, död 1976, finländsk arkitekt, stadsplanerare och formgivare.Läs mer om Alvar Aalto
- Läs mer...
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alvar aalto europa finland finländskt glas finsk finsk design finskt glas glas iittala norden nordeuropa nordeuropeisk vas
-
4247 Fåtöljer
ett par, Sam Larsson, "Metro", DUX, 1970-tal, böjt..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:19 -
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:00 -
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
4226 Oljemålning
Vasström. Signerad, daterad 43, "Junno". Olja på d..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:52 -
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:40 -
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:56